Home / Fashion / Health & Fitness / Annemin Bir Ay Süren Açık Yara Tedavisi

Annemin Bir Ay Süren Açık Yara Tedavisi

Uzun süre hastanede kalmak, her gün bir kalçadan iğne olmak bir süre sonra kalçalarda yorgunluk ve hareketsiz yatan hastalarda yaralara sebep olabiliyor.
Annemin sol kalçasında enjeksiyondan dolayı deri altında topçuklar oluşmuştu. Ben akşamları ozonlu jeli hafif masaj yaparak sürüyor ama  üzerini kapatmıyordum. Normal çamaşırını çekiyordum üzerine.
O da eski insanların alışkanlıklarından en fenasını yapıp, bir gece uyumadan önce bir pamuğa alkol döküp iğne yerine kapatıp uyumuş! (Benim haberim yok tabii yoksa asla izin vermezdim)
Sabah bir kalktık ki kalçası derin bir yanık içinde. “Anne n’aptın sen alkolle ozon karıştırılır mı?” desem de nafile! İçten içe yanmaya başlamış bir dokuyu onarmak, hele hele son 2 ayını hastanede yorgun geçirmiş bir bünye için , 82 yaşında hiç kolay olmayacaktı. Enfeksiyon kapma riski çok yüksek. Temizleme ve bakım aşamalarında çok dikkatli ve steril olmalıydık.

Doktorumuza danıştık günde iki kez sterilizasyon yapıp pansuman bitince gümüş içerikli yara örtülerini kullanmamızı söyledi.
Her pansumanda steril suyla ıslatıp, bantı nazikçe çıkartmama rağmen sanki deri içeri doğru eriyor gibiydi ve her seferinde örttüğüm yara bandı sanki bir işe yaramıyormuş gibiydi. Kanıyordu. Çok endişeleniyordum belli etmek istemiyordum 🙁

İkinci günden sonra yara örtüyü daha çok emer hale geldi. Ve çıkardıktan sonra gördüğüm kızıl cılk et, yerini pembe bir dokuya bıraktı. İçim rahatlamıştı ama o haliyle acı çekmesine de çok üzülüyordum.
Beş günlük yara örtüsü uygulamasından  sonra koruyucu tabaka kuvvetlendi. Pembelik azaldı. Yara çevresi küçülüyor, iyileştiğini gösteriyordu. Cilt su tutmaya başladığını belli ediyordu ve tahriş yarı yarıya gitmişti. Balasu hanımın yolladığı hakiki arı balmumu ve bazı ecza yağlarıyla hazırlanmış pomadı uygulamaya ve sabah akşam hijyen koşullarına çok iyi uyarak sürmeye başladık. Pansumanı çift gazlıbezle kapatıyor ama hava almasına izin veriyordum.

Bir hafta kadar sabah akşam arı balmumu içeren merhemi uyguladık. Her pansumanda eski sürdüğümü steril şekilde hafifçe silip, yenisini yara üzerine yaydım. Son bir hafta merhemi günde bir kez sürüp, yaralı yeri mümkün olduğunca havayla temas eder halde annemi yatırmaya gayret ederek gazlı bezle örterek (5-6 gün) geçirdik.
Bu aşamadan sonra her gün gece ozonlabs (ozonlu jel) uyguladık. Ve bir ay sonraki durumumuz gayet iyi bir cilt oluştu. Allah bir daha göstermesin.

 

About Aysenur

Check Also

Kozmetikte Hindistan Cevizi Ne İşe Yarar?

  5. Yüzyılda Costas isimli Mısırlı bir gezgin, aldığı notlarda Hint cevizi adlı bir cevizden …

8 comments

 1. Aysenur hanım merhaba bloğunuzdan o kadar cok şey öğrendimki öncelikle teşekkür ediyorum😊 ben 33 yaşındayım cildimin günlük temizliği toniği ve nemlendiricisini ihmal etmememin önemini sayenizde kavradım ve gerekli özeni gösteriyorum(biraz geç kalmış olsamda) ben kendime 0.25 ve 0.75 dermaroller edindim birden yüksek çalışmamak için düşükle baslayacagım yüzümde sarkma , gözenek, ve bazı bölgelerde güneşin sebep olduğu birkaç yıldır varolan koyu lekeler var bir türlü uygulamada hangi serumları kullanmalıyım karar veremiyorum.. bircok şeye faydası olan ozonlabs’ı kullanmam uygun olurmu uygulama sırasında bunu öğrenmek istemiştim. Birde nacizane kök hücre serumu Hyalüronik asit serumuyla aynı şeymi ve eğer değilse dermaroller ile kullanabileceğim kök hücre serumu tavsiye edebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum cevabınız için😊

  • Merhaba Leyla Hanım,

   Kök hücre serumu tembelleşen hücrelerin tekrar kaliteli çalışmasını sağlayan, yenilenmeye destek etken maddeler taşıyan bir serumdur. Yaş almanın belirtilerini silmek için dermaroller ile kök hücre serumunu kullanabilirsiniz.
   Janssen Steam Cell Fluid Kök Hücre ampullerini dermaroller ile beraber haftada 1 kullanabilirsiniz.
   Hyalüronik asit ise yaş aldıkça cildimizde eksilen yaptaşımızdır. Hyalüronik asit seviyesi düştükçe üretim de aksar ve kırışıklar daha derine yerleşir.
   Bence dermaroller ile bir hafta kök hücre, diğer hafta mela ampul (leke için) uygulayınız. Günlük hayatta da sabah akşam krem altına hyalüronik asit serum kullanın.
   Ozonlabs’ı her gece temizlenmiş cilde yedirerek de 1 ayda oldukça iyi açılma sağlarsınız ancak lekenin 2 yıldan eski olduğu durumlarda kozmetiklerle yol almak zorlaşır.
   Eczane ürünü (eczacınıza danişarak) kullanmanız gerekebilir.
   Lekeninizn geçmişini ve durumunu bilmediğimden bir net yorum yapamıyorum.Ama dermaroller ile çok iyi sonuçlar alırsınız.
   sevgilerle

 2. Ayşegül hanım merhaba;
  Ben dermarollerdan sonra bir kaç gün oluşan kızarıklıkta kullanmak için almıştım. İçeriğini o yüzden kopyaladım. Teşekkürler bilgilendirme için.

 3. hyalo4 ürününe bir bakmalısınız Ayşenur hanım. Tıbbı cihaz ruhsatı almış bu krem. emilimi kanıtlı sağlık bakanlığı onaylı. hyaluronik asit içeren bir krem. aslında yatak yaraları için üretilmiş ama yüz için kullanıcam ben. böyle de reklam gibi oldu ama aslında ben daha kullanmadım. bugün görüştüm firmayla ve sipariş ettim. kullananlardan baya bi memnuniyet okudum sadece. siz de bir içeriğini inceleyip bilgilendirirseniz güzel olur. linkini de vericem;

  *İçerik

  Ana bileşen: %0.2 Hyaluronik asit sodyum tuzu

  Diğer bileşenler: Polietilen glikol 400 monostearat, Oleik asit desil esteri, Emülgatör parafin, Gliserol, %70 Sorbitol çözeltisi, Sodyum dehidroasetat, Metil p-hidroksibenzoat, Propil p-hidroksibenzoat, Parfüm, Saf Su

  • Derya Hanım Merhaba,
   Ben ecza hakkında yorum yapamam. Ecza ilaçtır. İlaçlar “sorunlar geçene kadar kullanılır”. Kozmetikler derinin temizliği ve sağlıklı yapısını sürdürmek için üretilir. Ecza ve kozmetik yasalarca içerik olarak birbirinden bu sebeple ayrılmıştır ve ecza ürünleri cilt bakımında kullanılmamalıdır. Bahsettiğiniz ürün cerrahi ve travmatik yaraların, yatak yaralarının, acil kolajen doku oluşturması için formüle edilmiş ilaçlar…
   Yüz için kullanmayınız. Derinin açık yarası yok, enfeksiyon riski yok, kronik yara yok!
   Hiç bir metabolizmaya ihtiyacı olmayan yüklemeyi yapamayız. Halının kenarına kıvılcım düştü diye tüm eve itfaiye çağrılmaz…
   sevgilerle

 4. Çok geçmiş olsun allah şifa versin 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.